Az Atlanti-, és a Csendes-óceánt összekötő, úgynevezett északnyugati átjárónál jártak kutatók, helikopterrel közelítették meg a helyszínt, majd fúrással vettek mintát a jégből. Mélyen szomorú, sőt, tragikus felfedezést tettek: már a Föld ezen pontja is szennyezett, méghozzá egészen aprócska műanyagdarabokkal, az úgynevezett mikroműanyaggal. A minták mikroszkópos vizsgálata során derült fény a jelenségre, mely a kutatókat is meglepte.
Néhány hónappal ezelőtt szintén elkeserítő felfedezést tett egy másik kutatócsoport, a Marianna árok közelében, vagyis a Föld legmélyebb pontján találtak műanyag szemetet tengeralattjáróval végzett felfedezéseik során. A mostani, riasztó "leletet" megtaláló kutatók eredetileg a klímaváltozás sarkkörre gyakorolt hatását vizsgálták, eközben kellett szembesülniük azzal, hogy a civilizációtól több ezer kilométerre lévő, felbecsülhetetlen természeti kincseket is sikerült már összepiszkítanunk.
Az ENSZ becslése szerint mindezidáig mintegy százmillió tonna műanyagot juttattunk a tengerekbe, a most vizsgált jég nagyjából egy éves. Ezt az expedíciót az USA finanszírozta, nemrég egy másik, norvégokból állo csoport arra jutott, hogy hazájuk északi részein egy liternyi hóban átlagosan 14 400 apró műanyagdarab van jelen.
Ahogy közeledünk a civilizációhoz, úgy nő a műanyag-szennyezettség mértéke, a németországi Bavaria területén például 154 000 műanyagdarabka van egyetlen liternyi hóban.