Az elektromos cigaretták, és a melegített dohánnyal működő eszközök nem segítenek a rákos megbetegedések elleni harcban a World Health Organisation (WHO) állásfoglalása szerint. A tanulmány itt megtekinthető, ennek alapján a világszervezet arra kéri a kormányokat, és a fogyasztókat, hogy ne fogadják el a gyártól állításait a termékek biztonsága kapcsán.
Külön foglalkozik a Philp Morris-al az anyag, kiemelve, hogy a "smoke-free product" megnevezésük megtévesztő, és félrevezető, ugyanúgy, ahogy az "unsmoke" szlogennel operáló kampányaik, hiszen olyan termékekről van szó, amiknek egyelőre nem ismert sem a rövid, sem a hosszútávú hatása, és kockázata.
Ryan Sparrow, a Philip Morris szóvivője szerint a WHO üzenete nem segített abban, hogy alternatív megoldást nyújtsanak azoknak, akik nem tudnak leszokni a dohányzásról. "Nem fordíthatunk nekik hátat", így utalt azokra a nemes lelkű szóvivő, akik képtelenek abbahagyni káros szenvedélyüket.
Azt is hozzátette, hogy "kétségtelen", hogy a legjobb megoldás a dohányzás, és a nikotin teljes mértkű elhagyása, sokan azonban ezt egyszerűen nem teszik meg, ezért kínálnak alternatív megoldást. Nem ért egyet a szóvivő kijelentéseivel Vinayak Prasad, a WHO programmenedzsere, szerinte az olyan cégek, mint a Philip Morris egész egyszerűen:
új piacokat kívánnak szerezni, ez az egyetlen céljuk.
A dohánypiac 97%-a mind a mai napig a klasszikus cigarettából áll, ráadásul a WHO szerint az elektromos termékek esetében csupán arról van szó, hogy kevésbé "látványos", kevesebb például a füst, a hatás, és a károkozás azonban nem marad el.
A nikotint igen, dohányt azonban nem tartalmazó termékek ráadásul a WHO szerint csak növelték eddig a dohányosok számát, ahelyett, hogy - ahogy a gyártók sugalmazták - segítenének a leszokásban, egyfajta "kapuként" szolgálnak sok fiatal számára a dohányzáshoz. A szakember szerint a megoldás a szabályozás lenne, nem szabad "szabadon engedni" a piacokon ezeket a termékeket.